Putovanie po východnom Slovensku I. Humenec

Autor: Ľuboš Zahradníček | 28.4.2015 o 0:00 | (upravené 28.4.2015 o 9:29) Karma článku: 3,31 | Prečítané:  313x

Projekt Kroky pre prírodu mal za úlohu zmapovať výskyt vybraných chránených elementov v deviatich lokalitách s najvyšším stupňom ochrany prírody vo Volovských vrchoch. V prvej etape projektu v septembri 2010 sme navštívili NPR Humenec.

Na jeseň 2010 a jar 2011 som realizoval projekt Kroky pre prírodu, ktorý mi svojou pomocou na viacerých frontoch, podporila Detská organizácia Frigo.

Myšlienkou projektu bolo spraviť súvislú trasu o dĺžke asi 90 kilometrov naprieč Volovskými vrchmi na viac etáp. Tam, kde jednu etapu ukončíme, začneme najbližšie ďalšiu. Na každej etape sme mali preskúmať jeden chránený element a zmapovať jeho výskyt. Nad trasou som začal premýšľať desať mesiacov pred štartom a viedol som ju sústavou chránených území a zaujímavých lokalít, ktorých vzájomná vzdialenosť a dostupnosť od sídiel mi umožňovala trasu „rozkúskovať“ na prijateľne dlhé úseky. V sérií článkov Putovanie po východnom Slovensku sa okrem iného pozrieme na jednotlivé etapy projektu.

Po otvorení sezóny na Slanskom hrade začiatkom septembra 2010 (mimochodom prvý krát som opekal špekačky v hradnej veži) nasledoval štart nášho projektu. Celá trasa mala svoj začiatok v dedinke Kysak – v jednom z najdôležitejších železničných uzlov Slovenska. Netušil som, že pre partiu detí a dospelých, z ktorých väčšina prejavila koncom júla záujem pokračovať v činnosti, bude tento výlet posledný.

Písalo sa 19. 9. 2010 a ani čo by sme o tom vedeli, približne o 9:00 sa začala naša labutia pieseň.

 

Po červenej značke, vedúcej ľavým brehom Hornádu sme sa vybrali smerom ku škole v prírode Kysak. Značenie je z počiatku mierne chaotické. Ľahko sa môže stať, tak, ako nám, že zo značenej trasy zídete a nečakane sa ocitnete v Obišovciach. Ešte, že existuje elegantná (zelená) skratka cez miestnu záhradkarskú osadu, ktorá nás priviedla späť na správnu cestu.

 

Asi po hodine chôdze sa dostávame na rázcestie Brezie na ktorom nás čaká krátka prestávka. Doplnení silami a tekutinami pokračujeme asi dvadsať minút na miesto na východnom úpätí Humenca, z kade máme po neznačenej trase (ktorú musíme najprv pracne hľadať) prísť až na vrchol k stožiaru.

 

S využitím našich orientačných schopností, znalosti mapy a kamarátovho GPS sa nám to podarí relatívne rýchlo. Vstúpili sme do NPR Humenec, piateho stupňa ochrany prírody. Na južnom svahu Humenca sa nachádza lúka s krasovým typom krajiny. Práve táto lúka je našim cieľom. Nie iba pre krásne výhľady na údolie Hornádu, ale máme tu zdokumentovať výskyt Betoniky Lekárskej, ktorá ma práve tu severnú hranicu svojho výskytu.

Rastlinku sa nám nakoniec podarilo identifikovať a zmapovať. Jednou zo špecifických vlastností (pravdepodobne z dôvodu nadmorskej výšky, geografickej polohy a podnebia) je, že súkvetie takmer u všetkých kusov je málo rozvinuté do dĺžky. Viaceré kusy obsahovali len dva alebo tri kvety.

Neboli sme si vôbec istí – je alebo nie je to Betonika Lekárska?

Podľa tvaru jednotlivých kvetov a listov sme usúdili, že pravdepodobne áno.

Po ukončení mapovania sme zišli západným, pomerne strmým svahom dolu a po hlavnej ceste do dediny Veľká Lodina. Podpísali sme sa na putovnú kartičku, prečítali indíciu kam nabudúce a kedy, uložili to na dohodnuté miesto a nastúpili na osobák do Košíc.

Skončila prvá etapa projektu a s ňou aj takmer celá partia skvelých detí, ktorá s nami chodila niekoľko rokov.

Tak teda zbohom...

Toto je reedícia staršieho článku, ktorý som musel vymazať, nakoľko bol z neznámeho dôvodu "poškodený".

www.outdoorkids.tk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?