Keď Ulica nemá šancu!

Autor: Ľuboš Zahradníček | 13.4.2014 o 6:25 | (upravené 13.4.2014 o 7:21) Karma článku: 4,04 | Prečítané:  717x

Najviac rizík prinášajú chvíle, keď mladý človek nemá organizovanú činnosť. Ide o tú časť voľného času, ktorá je využívaná na realizáciu momentálnych nápadov bez hlbšieho cieľa a vedenia. Zvyšuje sa riziko neduhov spoločnosti - fajčenie, alkohol, drogy, členstvo v pochybných skupinách a podobne.

Pri práci s mládežou som sa naučil jednu základnú vec. Najviac rizík prinášajú chvíle, keď mladý človek nemá organizovanú činnosť. Ide o tú časť voľného času, ktorá je využívaná na realizáciu momentálnych nápadov bez hlbšieho cieľa a vedenia.

Neorganizovaný voľný čas je z psychologického hľadiska veľmi dôležitý. Aj dieťa chce mať chvíľu pre seba, na aktívny oddych a - z výchovného hľadiska - najlepšie sa naučí určovať si priority a brať za svoje rozhodnutia zodpovednosť ak má príležitosť samo sa rozhodnúť, čomu sa bude venovať.

Samozrejme, v zdravej miere.

Aj detskí vedúci na táboroch vedia, že voľný čas sú chvíle s najvyšším rizikom úrazov a škôd. Ekvivalentne to platí na všetkých úrovniach. Ak má neorganizovaný voľný čas príliš veľké zastúpenie v živote, zvyšuje sa riziko neduhov spoločnosti - fajčenie, alkohol, drogy, členstvo v pochybných skupinách a podobne.

Je to jeden z dôvodov, prečo vznikol projekt Ulica nemá šancu!

 

Ďalším dôvodom je pomôcť mimoškolským organizáciám prelomiť bariéru, ktorú si školy okolo seba postavili po zavedení vzdelávacích poukazov. Tie sa začali správať komerčne - čo je pochopiteľné. Deti v ich krúžkoch (často vedených iba na papieri) znamenajú peniaze. Veľké a zabehnuté organizácie, ako napríklad futbalové alebo hokejové kluby to vážnejšie nezasiahlo, ale výrazne sa obmedzili možnosti propagácie pre menej známe alebo menej atraktívne mimoškolské aktivity. Ich hlavná forma získavania nových členov často spočívala v náboroch priamo na školách, ktoré sú primárnymi subjektmi sústredenia detí. V krajnom prípade mohol byť úspech závislý na povolení vedenia školy propagovať klub v ich triedach. A prečo by to tie mali robiť, keď odrazu vzniklo obrovské množstvo aktivít, väčšinou pochybnej kvality, s cieľom nahnať financie, realizovaných priamo školami ?

Projekt pod záštitou primátora Košíc Richarda Rašiho odštartovalo združenie Dračia stopa dňa 5. apríla 2014 v obchodnom centre Atrium Optima Košice realizáciou 5 hodín trvajúceho festivalu. Koncept akcie spočíval v predstavení rôznych organizácií, ktoré sa venujú voľnočasovým aktivitám detí a mládeže formou prezentačných stánkov postavených okolo centrálneho pódia.

Obsahovo ponúkla akcia pestré zastúpenie. Ponuku zadarmo si spraviť reklamu prijali folklórne a tanečné súbory, športové kluby, turistické a skautské organizácie, centrum voľného času, knižnica. Zastúpenie mali aj duly, aktivity pre vysokoškolákov, cestovná kancelária pre deti, voľný čas pre znevýhodnené skupiny a iné. Spolu sa predstavilo 21 organizácií a dvaja hudobní interpréti.

Na akcií sa predstavil aj Slovenský skauting

Akciu sa podarilo odštartovať presne o 14:00, kedy program odpálilo efektné propagačné video organizátora, prezentácia sponzorov a vystavovateľov a o 14:10 na pódium prišli zástupcovia prvej a organizácie - Knižnice pre mládež mesta Košice. Po nich nasledovalo krátke predstavenie Rady mládeže Košického kraja. Národné projekty Komprax, Praktik a Erazmus predstavil slovenský inštitút mládeže Iuventa a po nich uzavrel prvý blok programu Xactivity so svojim projektom FUNRUN.

 

 

Na plátne a cez projektor to malo grády ...

 

Po vystúpeniach založených na moderovaných počítačových prezentáciách nasledoval „výživnejší“ program od tretej hodiny. Centrum voľného času Košice si pre divákov pripravili úžasnú módnu prehliadku.

Jedným z ťahákov a headlinerov festivalu bolo vystúpenie sociálneho divadla HopiHope pod taktovkou združenia ArtEst. Základom ich práce je spolupráca mentálne postihnutých a profesionálnych hercov na jednom pódiu. Výsledkom je napríklad divadelná hra Malý princ, ktorá po európskych zastávkach zavítala aj na pódium nášho festivalu. Bolo to jedno z najlepších čísel, ktoré festival ponúkol.

Program pokračoval predstavením skupiny Ilyo taekwondo, ktorí na hudbu predviedli krátke úkážky zo svojho umenia.

Najväčšími lákadlami - najmä pre malé deti - bol Ujo Ľubo, ktorí pripravil pre svojich fanúšikov polhodinovú diskotéku a finalistka česko-slovenskej superstar Lilly Maníčková, ktorá naživo zaspievala niekoľko pesničiek. Oboch interprétov zabezpečil vystavovateľ FunPark.

Veľmi pekné vystúpenia pokračovali aj naďalej. Dobrú atmosféru udržal detský folklórny súbor Hanička, ktorý aktívne zapojil do svojho vystúpenia aj divákov - ku koncu použili nie až tak častý no o to efektnejší prvok - zoskočili z pódia a roztancovali obecenstvo.

Tempo a úroveň sa nie len podarilo udržať, ale dokonca ešte viac vygradovať troma streetdance-ovými choreografiami v podaní Unostar dance studio.

Na záver festivalu sa predstavil organizátor Dračia stopa troma propagačnými videami a po menších technických problémoch program ukončila základná súkromná umelecká škola na Starozagorskej ulici č. 6.

Ako doplnok k hlavným aktivitám festivalu boli súťaže na stanoviskách za ktoré mohli deti získať drobnú odmenu, výtvarné dielne a maľovanie na tvár. Všetky tieto aktivity bežali počas celej doby trvania akcie.

Festival bol podporený cez špeciálny projekt financovaný z národného programu Komprax.

Festival bol pilotným programom k väčšiemu projektu, ktorého cieľ je v čo najširších medziach informovať verejnosť o možnostiach trávenia voľného času toho najcennejšieho, čo spoločnosť má. Našej mládeže.

Projekt bude pokračovať na začiatku budúceho školského roka. Presnejšie 6. septembra 2014 open air akciou Túlavé topánky, ktorá by mala byť poňatá podobne a mala by ťažiť hlavne z výhodne zvoleného termínu, kedy sa štartujú nábory do voľnočasových aktivít. Septembrový termín by mal ostať ako pravidelný do ďalších rokov. Organizovanie festivalov podobného zamerania bude v budúcnosti jedným z pilierov projektu avšak nie jediným. Projekt má ambíciu do roka rozšíriť svoje aktivity o ďalšie pasívne aj aktívne formy, ktoré zo strategických dôvodov zatiaľ nebudem konkretizovať.

Avšak môžem konštatovať dve veci - festival voľného času Ulica nemá šancu nám ukázal, že toto je správna cesta a že košická mládež sa má na čo tešiť!

Taekwondisti vo svojom "voľnom čase"  ...

 

Program festivalu :

14:10 Knižnica pre mládež mesta Košice

14:25 Rada mládeže Košického kraja / Detská organizácia MAMUT

14:40 slovenský inštitút mládeže Iuventa

14:55 Xactivity

15:10 Centrum voľného času Košice

15:40 KAC Jednota, turistický oddiel mládeže Salamander

15:55 sociálne divadlo HopiHope

16:35 Ilyo taekwondo

16:50 slovenský skauting, 68. zbor Biele vrany Košice

17:05 diskotéka s ujom Ľubom

17:35 Lilly Maníčková

17:55 Funpark

18:05 DFS Hanička

18:20 Unostar dance studio

18:35 turistický zážitkový klub Dračia stopa

18:45 súkromná základná umelecká škola Starozagorská

 

Ďalšie zúčastnené organizácie :

cestovná kancelária Agentúra O.K., voľný čas

www.zenskecesty.sk

Knižný klub žien

Mortimer english club

 

www.ozdraciastopa.tk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?