Jesenné nálady

Autor: Ľuboš Zahradníček | 31.10.2011 o 21:20 | (upravené 31.10.2011 o 21:28) Karma článku: 3,09 | Prečítané:  915x

Skracujúce sa dni a nastupujúca zima výrazne ovplyvňujú našu psychiku, ktorej môže pomôcť napríklad počúvanie hudby. Vyberám zopár typov, ktoré podľa mňa najlepšie vykresľujú jesenné nálady.

The Gathering – Home (2005)

Holanďania The Gathering prešli od svojho vzniku veľkými zmenami, no jedna vlastnosť im ostala – radosť z experimentovania. Ich prvým počinom An imaginary symphony sa dostali do povedomia ako svieža gothic/doom metalová pecka, no na piedestál slávy ich vyniesla až dvojica albumov Mandylion (1995) a Nighttime birds (1997). Zlom prišiel po druhom menovanom – kapela prestala hrať metal a odklonila sa ku náladovej tvorbe, ktorej vrchol dosiahol v albume Home.

Home je typ pomalej hudby, ktorá nie je vtieravá, príjemne sa počúva, vyžaruje z nej pokoj a pôsobí ako katalyzátor na ľudské trápenia. Ako domov. Nástroje príjemne doznievajú, hudobníci sa hrajú s tónmi a rôznymi netradičnými zvukmi, pričom celok nepôsobí rušivo, ale kompaktne. Aj napriek tomu, že The Gathering nezanevreli na elektrické gitary, tie sú skôr na pozadí, na dokreslenie nálady, len málo pasáži obsahuje ich typický zvuk (titulná Home).

Moje hodnotenie : 8/10

Najlepšie skladby : Forgotten, A noise severe, Home

Via mistica – Testamentum (2003)

Via mistica je prekvapenie z Poľska. Aj keď v rámci žánru gothic metal neprichádzajú s ničím novým, ich prvotina Testamentum je viac, ako jeho dôstojný zástupca.

Skupina disponuje pomerne nevýraznou speváčkou, ktorá nedostatky v technike spievania vypĺňa zaujímavými melódiami, vhodne ju dopĺňa mužský grunt, ktorý nie je tak utrápený, ako v neskorších albumoch. V skladbách príjemne kontrastujú pokojné pasáže á la (ranný) The Gathering s rýchlymi a agresívnejšími pričom najviac sa to prejavuje v One bridge too far a Lost Desires. Album sa nesie v strednom až pomalom tempe, no vôbec nenudí. Poznáme to – skladby sa nemusia zapáčiť na prvé počutie a melódie sú len ťažko zapamätateľné, no keď sa dostanú pod kožu, už sa ich nezbavíte. To považujem za kvalitnú hudbu.

Hodnotenie: 8/10

Najlepšie skladby : One bridge too far, Lost desires, When I die?

Within temptation – Unforgiving (2011)

Na koho depresívna hudba nepôsobí ako katalyzátor, odporúčam nový album od Withn temptation. Holanďania, okrem kontroverzných politických zoskupení (strana pedofilov, ... ) a zákonov (legalizácia marihuany, ... ), majú talent aj na kvalitnú hudbu.

Within temptation už dávno opustili čierne vody a prívlastok gotická kráľovná majú iba zo zotrvačnosti. Aj poprockový šat im sedí rovnako dobre. Po slabšom Hearth of everything prišla štvorročná prestávka, dve deti a veľa sviežich nápadov. Tými je Unforgiving doslova narvaný. Mínusom je do zbláznenia sa opakujúci koncept sloha-refrén-sloha-refrén. Na druhej strane sú krásne melódie, ktoré boli vždy devízou tejto partie. Je to sladučké, občas zabolia zuby, hudba je však veselá a rýchlo sa neopočúva. Hodnotím ako druhý najlepší album kapely. Predsa len – Enter (1997) ostáva neprekonaný.

Hodnotenie : 9/10

Najlepšie skladby : Shot in the dark, Demon´s fate, Faster

Sigur Rós – Takk (2005)

Podľa mnohých najlepšia skupina sveta. Pre mnohých iba ťažko stráviteľné. Pre všetkých ťažko zaraditeľné. Pri troche snahy v tom môžeme vidieť akýsi experimentálny rock.

Experimentovanie The gathering pôsobí oproti Sigur Rós ako mainstream, snová Via mistica ako poprock a krása refrénov Within temptation ako šedý priemer. Sigur Rós presne vystihuje pojem náladovosť. Kto chce, nájde v tom veselosť, iný zase smútok, ďalší zase nostalgiu alebo melanchóliu. Každý si v tom niečo nájde. Ale pozor! Ich hudba je veľmi náročná a nie je vhodná pre chvíle, keď sa jej nedostáva maximum pozornosti. Pôsobí potom rušivo.

Takk je presný výraz, čo si tento album vyžaduje. Vďaka teda za to najlepšie, čo môže hudobník svetu dať.

Vďaka!

Hodnotenie 9/10

(c) Ing. Ľuboš Zahradníček

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?